Harry Potter Serisi

 :: Eğlence :: Serbest Bölge :: Kitap

Aşağa gitmek

Harry Potter Serisi

Mesaj tarafından the.cullens Bir Ptsi Ocak 10, 2011 5:08 pm

HARRY POTTER SERİSİDünya çapında elde ettiği başarı ve yakaladığı satış rakamlarıyla çığır açmayı başarmış ve edebiyat tarihine geçmiştir. Harry Potter serisinin yedinci kitabı piyasaya çıktığı ilk gün ABD'de 8,5 milyonun üzerinde bir satış rakamı yakalayarak erişilmesi güç bir rekora imza atmıştır.Türkiye de dünyayı sarsan Harry Potter çılgınlığından etkilenmiştir.

Harry Potter serisinin ilk kitabı, Harry Potter ve Felsefe Taşı, 1997 yılında piyasaya çıkmıştır. Yedi kitaplık serinin günümüz itibariyle tümü tamamlanıp satışa sunulmuştur (J.K.Rowling 24/06/2010 tarihli basın açıklamasında serinin devamı niteliğinde bir kitap yazmayı düşündüğünü, kitaba önceki hikâyenin 10 yıl sonrasından başlamak istediğini belirtti). Ünlü serinin kitapları, "Dünyanın En Hızlı Satan Kitabı" ve "Dünyanın En Çok Satılan Çocuk Romanı" unvanlarını şimdiden üstlerine almışlardır. Kitap serisi, sadece çocukların değil, her yaştan okurun ilgisini çekmiştir.


TÜRKÇE DE HARRY POTTER

Serinin ilk kitabı, Türkçe olarak ilk kez 1999 yılında Harry Potter Büyülü Taş adıyla, Mustafa Bayındır'ın çevirisiyle Dost Kitabevi tarafından yayınlandı. Yeterince ilgi görmeyen bu baskıdan sonra serinin yayın haklarını Yapı Kredi Yayınları satın aldı ve ilk kitabı 2001 yılında Harry Potter ve Felsefe Taşı ismiyle ve Ülkü Tamer'in çevirisiyle tekrar yayınladı. Serinin bundan sonraki kitapları Sevin Okyay ve oğlu Kutlukhan Kutlu tarafından Türkçe'ye kazandırıldı. İkinci ve üçüncü kitaplar gecikmeli olarak Türkçe'ye çevrilmiş, dördüncü kitaptan itibaren kitaplar dünyayla hemen hemen aynı zamanda ülkemizde yayınlanmaktadır.
Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu tarafından yapılan Türkçe çeviriler başarılı bulunmuştur.


KONUSU

Harry Potter, 10 yıl boyunca hiçbir zaman sevemediği Petunia teyzesi,Vernon eniştesi ve nefret ettiği ahmak kuzeni Dudley ile yaşamak zorunda kalmıştır. Anne ve babasının bir trafik kazasında öldüğünü sanan Harry, Hogwarts'da Anahtarların ve Toprakların Bekçisi Rubeus Hagrid'in verdiği mektupla başlayan olaylarla durumun böyle olmadığını anlayacaktır. Harry'nin Muggle(büyü-dışı) doğumlu cadı annesi Lily Potter ve büyücü babası James Potter, Harry daha bir yaşındayken Voldemort tarafından öldürülmüşlerdir. Harry, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'na hiç başvurmamasına rağmen oradan kabulü gelmesiyle kendisinin de bir büyücü olduğunu anlar. Yedi sene boyunca okuyacağı bu gizemli ve devasa okulda onu bekleyen birbirinden tehlikeli ve heyecanlı serüvenlerle daha ilk senesinde becerikli bir büyücü olup çıkar.Hemen hemen her sene Voldemort ile savaş yapan Harry yaşın çok üstünde bir cesurluk sergiler.


SERİDEKİ KİTAPLAR


1.KİTAP FELSEFE TAŞIHarry Potter sıradan bir çocuk olduğunu sanırken, bir baykuşun getirdiği mektuplarla hayatı değişir: Başvurmadığı halde Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'na kabul edilmiştir. Burada birbirinden ilginç dersler alır, iki arkadaşıyla birlikte maceradan maceraya koşar. Yaşayarak öğrendikleri sayesinde küçük yaşta becerikli bir büyücü olup çıkar.

J. K. Rowling'in zengin düşgücü, onu bebeğiyle yalnız yaşayan sıradan bir anneden, kitapları dünyada 100 milyondan fazla satan, 40'tan fazla dile çevrilen parlak bir yazara dönüştürdü. Kitapların artık "sanal" ortamda okunmaya başladığı bir çağda, Harry Potter genç kuşağı "gerçek" bir kitabın sayfaları arasında yepyeni bir dünyayı keşfetmenin heyecanıyla tanıştırdı.2.KİTAP SIRLAR ODASI
Dursley'ler o yaz öylesine çekilmez olmuşlardı ki, Harry bir an önce okulu Hogwarts'a geri dönmek için can atmaktadır. Eşyalarını toplarken ortaya çıkan ev cini Dobby ise onu uyarır: Hogwarts'a dönerse bir felaket olacaktır. Olur da: Sırlar Odası'nın açılmasıyla ortaya çıkan karanlık bir güç, Hogwarts'takileri taşa çevirmeye başlar. Harry, hayatını tehlikeye atarak, Odanın elli yıllık ölümcül gizemini çözmeye çalışır.

3. KİTAP AZKABAN TUTSAĞI


Sirius Black adında azılı bir katil, tüyler ürpetici Azkaban kalesinde tam on iki yıl boyunca tutsak kalmıştır. Tek lanetle on üç kişiyi birden öldüren Black'in, Karanlık Lord Voldemort'un hizmetkarı olduğuna kesin gözüyle bakılmaktadır. Bir yolunu bulup Azkaban'dan kaçan Black'in peşinde olduğu bir tek kişi vardır: Harry Potter. Harry, büyücülük okulunun sihirli duvarları arasındayken, arkadaşları ve öğretmenleriyle birlikteyken bile güvende değildir. çünkü aralarında bir hain olabilir.

Okuldaki üçüncü yılında Harry'yi, yeni bir Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni, ilk kez alacağı Kehanet dersi, heyecanlı Quidditch maçları ve büyücülük köyü Hogsmeade bekliyor. Ama Harry'nin öncelikle Sirius Black'in elinden kurtulması gerek.


4.KİTAP ATEŞ KADEHİ


Büyücülük okulunda dördüncü sınıfa geçen Harry , yaz tatilinde Dursley'lerden izin koparıp arkadaşlarıyla birlikte Quidditch Dünya Kupası finalini izlemeye gider.Bu yıl Hogwart'taki en büyük yenilik ise, Üçbüyücü Turnuvası'dır.Üç rakip büyücülük okulunun katılımıyla gerçekleşen bu etkinlik yüz yıldan beri ilk kez düzenlenmektedir.Harry, istemediği halde, yaşı bile tutmadığı halde, kendini bu Tunuva'nın içinde bulur.Oysa onun tek istediği, büyücülük standartları içinde olabildiğince normal bir yaşam sürmek, yeni büyüler öğrenerek kendini geliştirmek, Cho'yla ilgili hayaller kurmak, Ron ve Hermione'yle hoşça vakit geçirmektir. Ancak,alnındaki yara izinin ikide bir acıması,korkunç olayların yaklaşmakta olduğunun habercisidir...

5.KİTAP ZÜMRÜDÜANKA YOLDAŞLIĞI


Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'ndaki beşinci yılında Harry, hayatını cehenneme çeviren sihirli/sihirsiz pek çok şeyle başa çıkmak zorundadır: Yaz tatilini yanında harcadığı aptal akrabaları; ergenlik çağının isyanları, heyecanları, korkuları; onun gösteriş düşkünü bir yalancı olduğunu düşünenler; okulun işleyişine burnunu sokan Sihir Bakanlığı; öncekileri mumla aratan yeni bir Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni; yine karşı karşıya geldiği Ruh Emiciler ve Ölüm Yiyenler; varlığını her zamankinden daha çok hissettiren Voldemort; ağır dersler, zor sınavlar, acımasız cezalar; sürekli yinelenen bir kabus ve acıyan yara izi; ona en yakın insanlardan birinin ölümü; beş yıl gecikmeyle öğrendiği bir gerçek...

6. KİTAP MELEZ PRENS


Harry Potter'ın Hogwarts'taki altıncı yılında geçen roman, Lord Voldemort'un geçmişini, Harry'nin son savaş için hazırlıklarını ve ergenlik döneminde gelişen romantik ilişkileriyle duygusal çatışmalarını konu alır.bu kitapta yanı sıra Lord Voldemort Draco Malfoy'u görevlendirmiştir.Draco ailesinin geçmişini geleceğini öğrenir. Babasının bir ölüm yiyen olduğunu, Voldemort'un en sağdık yandaşlarından biri olduğunu ve bu görevi ailesinde soyundan gelen bir gelenek olduğunu öğrenir.

7.KİTAP ÖLÜM YADİGARLARI


Sihir dünyası savaşta! Karanlık Lord iyice güç kazanırken iyiler de boş durmuyor.Yedinci yılında Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu`na dönmeyen Harry Potter,Dumbledore`un ona bıraktığı görevi tamamlamaya çalışıyor.Yanında -her zamanki gibi- Ron ve Hermione`yle, bir yandan Voldemort`tan ve onun Ölüm Yiyenler`inden kaçarken bir yandan da Hortuluk`ları yok etmek,Ölüm Yadigarları`nın sırrını keşfetmek zorunda olan Harry kendi geçmişiyle ilgili pek çok şey öğreniyor.


Benim seri ile ilgili düşüncelerim ; Ben çok sevdim seriyi sadece ilk kitabı ve son kitabı okuyamadım ama diğerlerlerini okudum. Kitap gerçekten çok akıcı yani okurken kendinizi orda hissediyorsunuz. Nerdeler Hogwarts'ta mı evet o an sizde orada oluyorsunuz. J.K ROWLİNG size etten ve kemikten gerçek bir dünya sunuyor. Bilim kurgu seven herkese bu seriyi şiddetle tavsiye ederim. Şimdide sizin duygularınızı almak isterim...

avatar
the.cullens
Vejeteryan

Mesaj Sayısı : 895
Puan : 958
Kayıt tarihi : 05/01/11
Yaş : 21
Nerden : HİÇ BİR YER GÜVENLİ DEĞİL

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Harry Potter Serisi

Mesaj tarafından pyn_12 Bir Ptsi Ocak 10, 2011 7:03 pm

Kitaplarını okumadım ama ilk 5 filmini izledim ve sürükleyiciydi... Gerçi genelde kitaplarla filmler arasında çok fark oluyor ama çok satmasının karşılığında mükkemmele yakın bir seri olduğu da değişmez bir gerçek.

avatar
pyn_12
Yenidoğan
Yenidoğan

Mesaj Sayısı : 213
Puan : 250
Kayıt tarihi : 04/01/11
Nerden : İstanbul...

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Harry Potter Serisi

Mesaj tarafından the.cullens Bir Ptsi Ocak 10, 2011 7:07 pm

evet ama mükemmele yakın değil mükemmel
avatar
the.cullens
Vejeteryan

Mesaj Sayısı : 895
Puan : 958
Kayıt tarihi : 05/01/11
Yaş : 21
Nerden : HİÇ BİR YER GÜVENLİ DEĞİL

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Harry Potter Serisi

Mesaj tarafından Mervelim_robert Bir Salı Ocak 11, 2011 6:21 pm

Bende son kitabını okudum...Bence mükemmel bir seri.Öyle bir akış varki insan istemese bile müptelası oluyor.Beni o seride etkileyen en çok şeyse Harry'in yalnızlığıydı.Özellikle Zümrüdüanka Yoldaşlığında Harry'in yalnızlığı çok ön pılana çıkıyor.
Dumberone de o seride beni çok fazla etkileyenler arasına girmiştir.Onun o mükemmel zekası,planları,duruşu ve gözleri beni çok etkilemiştir.Bence ne olursa olsun o ölmemaliydi.Yani onun gibi biri nasıl ölürki...
Voldemontu da herzaman sevmişim(!)Yani demek istediğim bence bazı konularda haklı.Bence de 'Sihir Demek Güç Demek'.Ayrıca bence de sihir gücünü kullanmadıktan sonra bir anlamı yok.Voldemont ne olursa olsun güçlü biri bence...
Neyse sanırım çok konuştum
avatar
Mervelim_robert
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj Sayısı : 70
Puan : 68
Kayıt tarihi : 06/01/11
Yaş : 21

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Harry Potter Serisi

Mesaj tarafından the.cullens Bir Salı Ocak 11, 2011 8:26 pm

Ya birde son kitapta ikizlerden biride ölüyor o da çok kötü
avatar
the.cullens
Vejeteryan

Mesaj Sayısı : 895
Puan : 958
Kayıt tarihi : 05/01/11
Yaş : 21
Nerden : HİÇ BİR YER GÜVENLİ DEĞİL

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 :: Eğlence :: Serbest Bölge :: Kitap

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz